Ako čistiť vodovodnú batériu, aby bola zase žiarivo lesklá. Ide to aj bez chémie

Väčšina vodovodných batérií po nejakom čase vzhľadovo trochu degraduje a začne pôsobiť trochu zašle. Je preto potrebné sa riadne zamyslieť nad ich údržbou. Usadeniny, mastné škvrny, alebo nánosy vodného kameňa nebudú nikdy vyzerať vábne. Ako teda vyčistiť vodovodnú batériu, aby bola zase žiarivo lesklá ako na začiatku? Pôjde to aj bez agresívnej chémie.

Nečistoty odstraňujte včas

Pokiaľ sa na povrchu vodovodných batérií vytvoria zašednuté nevzhľadné mapy, dôvodom bude najskôr tvrdá voda, ktorá sa na povrchu batérií po zaschnutí prejavuje práve týmto spôsobom. Usadzovanie vápnika alebo horčíka nie je pre ľudský organizmus nijako nebezpečné, ich nánosy ale nevyzerajú pekne a treba proti nim zakročiť. Ako obvykle platí, že čím dlhšie necháte nečistoty bez povšimnutia, tým horšie potom pôjdu odstrániť.

Ako vyčistiť vodovodnú batériu

Na čistenie vodovodnej batérie môžete samozrejme využiť komerčné čističe, ale my sa pozrieme na prírodnejšie varianty bez agresívnej chémie. Aké sú to?

Šťava z citróna

Na nevzhľadné škvrny pomôže napríklad obyčajná šťava z citróna Jemnú handričku z tkaniny namočte do citrónového kúpeľa. Obaľte ním doslova celú vodovodnú batériu, ráno batériu dôkladne opláchnite vodou a usušte ju. Pokiaľ je to možné, ponechajte ju pôsobiť na vašej batérii aj cez noc. Tiež rozkrojeným citrónom sa dostanete aj na horšie prístupné miesta a záhyby.

Plochy nerezu nakoniec vyleštite suchým papierovým obrúskom. Zbavíte sa tým prípadne nechcených odtlačkov na vašej batérii.

Vodný kameň a ocot

Bežný ocot, ktorý používate napríklad do zeleninových šalátov, je možné využiť aj pri odstraňovaní zašlých miest na vašu batériu. Namočíte si jednoducho handričku do octu a prejdete s ňou niekoľkokrát batériu.

Možno ešte lepším variantom je ale vytvoriť si pastu z octu, ktorú je možné ľahko pripraviť doma z ďalších bežných surovín. Použijete na ňu jedlú sódu, hladkú múku a ocot. Zmes, ktorú zmiešate dohromady, vytvorí tuhú pastu, ktorú je možné na ručnú batériu naniesť ručne pomocou handričky, kefky a podobne.

Následne pastu rozotrite všade tam, kde to bude potrebné. Pastou po povrchu chvíľu prechádzajte a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Potom batériu len opláchnite vodou a usušte.

Papier na pečenie

Ak zlyhajú všetky osvedčené triky, neváhajte si vziať na pomoc papier na pečenie. Väčšia vrstva papiera na pečenie naskladaná do úhľadného tvaru predčí väčšinu ostatných čistiacich a chemických prostriedkov.

Bez problémov vyčistí aj zašlé mapy nečistôt, ktoré na vašej batérii zasadli. S papierom na pečenie skrátka prechádzajte postihnuté miesta. Nečistoty vďaka tomu rýchlo zmiznú.

Povrch papiera na pečenie, voskového papiera, navyše vytvorí na batérii špeciálnu vrstvu, vďaka ktorej bude povrch batérie dobre chránený. Minerály tak nebudú mať šancu sa usadiť a nové škvrny sa nebudú na batérii tvoriť tak rýchlo.

Názor k “Ako čistiť vodovodnú batériu, aby bola zase žiarivo lesklá. Ide to aj bez chémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *