Ako zistiť výpadok prúdu počas dovolenky. Použite v chladničke trik s mincou

Chladnička a mraznička, ktoré nonstop chladia vaše potraviny, sú v neustálom behu. Niekedy sa však stáva, že dôjde k prerušeniu dodávky prúdu a pokiaľ trvá dlho, potraviny chladenie stratia a začnú sa kaziť. Zvlášť problematické to je vo chvíli, keď sa tak stane počas vašej dovolenky. Nemusíte to totiž vôbec spoznať a po návrate – keď už chladnička s mrazničkou opäť chladí – pokazené potraviny zjesť. Ako ale spoznať, či bola mraznička počas vašej neprítomnosti bez prúdu?

Trik s mincou

V čase, keď máte doma plnú mrazničku mäsa, je výpadok prúdu veľkým problémom. Takáto situácia asi zrejme nikoho nepoteší. Mäso, ktoré sa počas výpadku prúdu roztopí, bude pravdepodobne na vyhodenie. Aby ste si mohli byť pevným zamrazením po celú dobu vašej dovolenky istí, vložte do vašej mrazničky hrnček s vodou.

Na zamrznutú hladinu vody v hrnčeku potom položte obyčajnú mincu. Pokiaľ táto minca zostane na pôvodnom mieste, v rovnakej polohe a neklesne ani trochu pod hladinu vody, môžete si byť istí tým, že k výpadku elektriny nedošlo.

Ak ale nájdete mincu na dne hrnčeka, vaša chladnička bola najskôr bez prúdu, a to pravdepodobne dlho, možno aj niekoľko dní. Mäso, zmrzliny, mrazené aj iné potraviny je v takom prípade potrebné zlikvidovať.

V takom prípade nemôžete mať istotu, že sa v potravinách nenachádzajú škodlivé baktérie vrátane salmonely, ktorá môže po požití týchto znehodnotených potravín osídliť vaše črevá a narobiť veľa problémov.  Výpadok prúdu znamená väčšinou vyhodenie potravín

Mäso, ktoré necháte nejaký čas pri izbovej teplote, sa môže vďaka zmenám teplôt rýchlo kaziť. Aj napriek tomu, že dôjde k úplnému opätovnému zmrazeniu, stráca potraviny na kvalite.

Aj krátka pauza a prerušenie dodávok elektrického prúdu vedie k topeniu potravín. Je potrebné sa prostredníctvom vyššie popísaného triku uistiť, či a na ako dlho boli dodávky prerušené. Pokiaľ bude mince až na samom dne, potraviny ihneď zlikvidujte a nekonzumujte ich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *