Ako udržať banány čerstvé: Prečo ich nedávať do chladničky?

Mať doma čerstvé banány sa hodí vždy, keď si potrebujeme dopriať rýchlu a čerstvú desiatu. Veľmi dobré je mať doma banány aj pre bábätká, ktorým môžete banán namixovať na dopoludňajšiu desiatu. Ako banány uchovať čerstvé dlhšiu dobu?

Už v predajni musíte kúpiť čerstvé banány, ktoré nebudú mať žiadne hnedé fľaky. Niekedy sa do obchodov dostanú banány ešte zelené, to vôbec ničomu nevadí a o to dlhšie vám doma vydržia čerstvé. Nesmú byť však úplne zelené.

Banány kupujte výhradne bez hnedých fľakov a nedávajte ich v predajni do mikroténového vrecka. Banán má sám o sebe dostatočne silnú šupku, ktorá chráni jedlú časť. Preto nie je potrebné ho nijako pri nákupe baliť.

Patria banány do chladničky?

Veľa ľudí má tendenciu dávať banán do chladničky, čo je ale zásadnou chybou. Banán v chladničke totiž stráca svoju prirodzenú chuť a veľmi tam trpí.

Ako skladovať banány doma čo najlepšie

Najlepšie je skladovať banány mimo vrecka v izbovej teplote na mieste, kam nesvieti slnko. Podobne je to aj s pomarančmi alebo mandarínkami. Najlepšie miesto na uchovanie čerstvého banánu je prútený košík alebo miska, kde dokážete udržať čerstvé banány pokojne niekoľko dní. V prípade, že vám začne banán chytať hnedé fľaky, tak ho zjedzte okamžite.

Ako uchovať čerstvo nakrájaný banán

Pokiaľ už banán vybalíte zo šupky a nakrájate ho, tak začne behom chvíľky vďaka oxidácii hnednúť. Aj tomuto sa dá zabrániť pri správnom skladovaní. Stačí nakrájaný banán pokvapkať trochou šťavy z citróna alebo pomocou octu. To zabráni oxidácii a zmene farby banánu.

Banán ako desiata na cesty

Banán je veľmi energeticky výdatné ovocie a preto dokáže v niektorých prípadoch plnohodnotne nahradiť aj celú desiatu. Hodí sa najmä na cestách. Pokiaľ teda vyrážate niekam na cesty a chcete si vziať banán so sebou do batohu, tak sa snažte ho uložiť v batohu tak, aby sa neroztlačil, ale hlavne tak, aby naň priamo nesvietilo slnko. Ideálne je banán zamotať napríklad do uteráka.

2 názory k “Ako udržať banány čerstvé: Prečo ich nedávať do chladničky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *