Gélové kapsule do umývačky. Prečo sa niekedy nerozpustia?

Bežnou súčasťou modernej domácnosti sú umývačky riadu, ktoré uľahčujú prácu v kuchyni. Aby správne fungovali, potrebujú špeciálne gélové kapsule alebo lisované tablety s leštiacimi a čistiacimi prostriedkami. S ich pomocou je riad dobre umytý so žiarivým leskom. Ale prečo sa niekedy kapsuly v umývačke nerozpustia?

Výhoda kapsúl a tabliet do umývačky tkvie v jednoduchom použití. Kombinujú v sebe silu leštidla a čistidla. Zároveň chráni umývačku proti korózii a proti vzniku vodného kameňa. Tým predlžujú jej životnosť.

Na trhu sa stretnete s kapsulami a tabletami klasickými, multifunkčnými, v prémiovej kvalite a ekologickej. Klasické tablety do umývačky obsahujú iba látky, ktoré odstraňujú mastnotu a nečistotu. Patria k lacnejším produktom.

Multifunkčné obsahujú navyše aj leštidlo a regeneračnú soľ a umývajú aj pri nízkych teplotách a dokážu odstraňovať vodný kameň. Riad zároveň vyčistí.

Ekologické kapsule a tablety potom neobsahujú fosfáty.

Čo obsahujú kapsule a tablety do umývačky?

Na trhu sú k dispozícii kapsule a tablety rôznych značiek, ich rozdiel býva v účinnosti aj v zložení. Základom kapsúl a tabliet sú bieliace látky na báze kyslíka, ktoré odstraňujú nečistoty typu škvŕn od čaju či vína. Povrchovo aktívne látky rýchlejšie rozpúšťajú mastnotu.

Enzýmy rozkladajú bielkoviny a škrob. Fosfáty si poradia aj s odolnou nečistotou. Polykarboxyláty upravujú pH vody, fosfonáty bránia vo vzniku škvŕn na čistom riade a arómy dodávajú príjemnú vôňu. Nevýhodou tabliet a kapsúl je ich obmedzená možnosť dávkovania. Ak tečie z vodovodu príliš tvrdá voda, býva väčšinou nutné pridávať na umývanie aj soľ.

Kapsule sa v umývačke nerozpúšťajú?

Majitelia umývačiek riadu sa občas pri umývaní stretávajú s problémom, ktorým je nedostatočné rozpustenie kapsule. Prečo sa to tak deje?

Dôvodom môže byť napríklad to, že sa kapsule prichytia v zásuvke určenej na umývací prostriedok. Na vine býva väčšinou trocha vody, ktorá v dávkovači zostala, prípadne je kapsula vložená dovnútra mokrou rukou. Ďalšou príčinou môže byť aj príliš nízka teplota vody.

Hoci je nutné dávať kapsulu v obale, niektorí používatelia umývačiek riadu dávajú kapsulu bez obalu, čím docielia lepšie výsledky umývania, kedy je využitý celý obsah kapsule. Iní ju vkladajú voľne priamo do umývačky riadu na jej dno, a majú po probléme.

Názor k “Gélové kapsule do umývačky. Prečo sa niekedy nerozpustia?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *